Zasmakowaliśmy we własnej kiszonej kapuście. Ta zakwaszana sklepowa naszej nawet w małym stopniu nie dorównuje jej smakiem. Kupujemy więc 2 główki białej kapusty, ścieramy marchewkę, dodajemy sól i kminek, a później uzbrajamy się w cierpliwość. Kapusta jest niezła po tygodniu, ale im dłużej postoi, tym lepiej kwaśnieje.
Na święta zrobiliśmy z niej nadzienie do pierogów, które potem ugotowane odsmażaliśmy na patelni. Były wyśmienite. A ponieważ po świętach w 5 litrowym słoju zostało nam jeszcze sporo kiszonej kapusty, postanowiliśmy jeszcze raz powrócić do dobrego smaku i tym razem powtórzone nadzienie połączyliśmy z makaronem. Łazanki smakowały nam zarówno na ciepło, jak i na zimno w pracowym lanczboksie.
Polecam domowe kiszenie kapusty. Teraz jest na to doskonały czas. Naszego przepisu szukajcie tutaj.
Polecam domowe kiszenie kapusty. Teraz jest na to doskonały czas. Naszego przepisu szukajcie tutaj.
Łazanki z kapustą i grzybami (przepis domowy)
ugotowany makaron łazanki
około pół kg kiszonej kapusty (opłukanej pod bieżącą wodą)
20 g suszonych podgrzybków
woda z moczenia grzybów
ziele angielskie i liść laurowy
pieprz do smaku
Suszone grzyby zalałam wrzątkiem, miskę przykryłam talerzykiem i moczyłam grzyby ok. pół godziny. Przecedziłam, wodę zachowałam, a grzyby pokroiłam na mniejsze kawałki. Do garnka przełożyłam kapustę, pokrojone grzyby, wodę po grzybach, dodałam ziele angielskie i liść laurowy i dusiłam na niezbyt dużym ogniu ok. godzinę. Jeżeli płyn wygotuje się za szybko można uzupełnić wodą. Finalnie jednak płynu ma być znikoma ilość, a grzyby i kapusta mają być miękkie. Ugotowaną kapustę z grzybami doprawiłam pieprzem i wymieszałam z ugotowanymi łazankami.
aaaa wpraszam się na obiad! :D
OdpowiedzUsuńOczko lubi gości ;)
Usuńbardzo lubię łazanki, pycha:)
OdpowiedzUsuńzwłaszcza z kapusta z grzybami, tez lubię!
Usuńmuszę zrobić łazanki dawno nie jadlam
OdpowiedzUsuńi jak? zrobiłaś?
Usuńja tez mam ostatnio faze na lazanki. pycha!
OdpowiedzUsuńz kapustą i grzybami robisz?
Usuń