poniedziałek, 20 stycznia 2014

Łazanki z kapustą i grzybami

Zasmakowaliśmy we własnej kiszonej kapuście. Ta zakwaszana sklepowa naszej nawet w małym stopniu nie dorównuje jej smakiem. Kupujemy więc 2 główki białej kapusty, ścieramy marchewkę, dodajemy sól i kminek, a później uzbrajamy się w cierpliwość. Kapusta jest niezła po tygodniu, ale im dłużej postoi, tym lepiej kwaśnieje.
Na święta zrobiliśmy z niej nadzienie do pierogów, które potem ugotowane odsmażaliśmy na patelni. Były wyśmienite. A ponieważ po świętach w 5 litrowym słoju zostało nam jeszcze sporo kiszonej kapusty, postanowiliśmy jeszcze raz powrócić do dobrego smaku i tym razem powtórzone nadzienie połączyliśmy z makaronem. Łazanki smakowały nam zarówno na ciepło, jak i na zimno w pracowym lanczboksie.
Polecam domowe kiszenie kapusty. Teraz jest na to doskonały czas. Naszego przepisu szukajcie tutaj.Łazanki z kapustą i grzybami (przepis domowy)

ugotowany makaron łazanki
około pół kg kiszonej kapusty (opłukanej pod bieżącą wodą)
20 g suszonych podgrzybków
woda z moczenia grzybów
ziele angielskie i liść laurowy
pieprz do smaku

Suszone grzyby zalałam wrzątkiem, miskę przykryłam talerzykiem i moczyłam grzyby ok. pół godziny. Przecedziłam, wodę zachowałam, a grzyby pokroiłam na mniejsze kawałki.  Do garnka przełożyłam kapustę, pokrojone grzyby, wodę po grzybach, dodałam ziele angielskie i liść laurowy i dusiłam na niezbyt dużym ogniu ok. godzinę. Jeżeli płyn wygotuje się za szybko można uzupełnić wodą.  Finalnie jednak płynu ma być znikoma ilość, a grzyby i kapusta mają być miękkie. Ugotowaną kapustę z grzybami doprawiłam pieprzem i wymieszałam z ugotowanymi łazankami.


9 komentarzy:

Będziemy wdzięczne za kilka słów od Ciebie :)
Gosia Oczko i Agata Kurczak